Ağva

Ağva hakkında

ağva hakkında
Ağva İstanbul iline bağlı şile ilçe hudutlarında, çevresi yemyeşil ormanlar ile kaplı etrafında süzülen Göksu ve Yeşilçay nehirleri, uzun uzadıya tertemiz kumsalları ile meşhur bir sahil kasabasıdır.

Etrafı çam ormanları ile çevrili,uzun uzadıya kumsalları olan Ağva’nın sağında ve solunda süzülen Göksu ve Yeşilçay nehirleri bölgenin doğal yapısı dolayısı ile eşsiz bir güzellik katmaktadır.

Temiz havanın ve doğal güzelliklerin yaşanılabilme olanaklarının çok olması bölge turizmine de olumlu etkileri bulunmaktadır. Tertemiz havası, eşsiz tonlardaki yeşil ile süslenişi de ayrı bir güzellik ve çekicilik katmaktadır.

Ağva tarihi;

Ağva ile ilgili tarihi araştırmalar gösteriyor ki bölge çok uzun zamandır bir yerleşim ve medeniyet alanı, ancak yapıldığı söylenen birçok araştırma söylentiden öteye gidememiş durumdadır. Bu bölgenin tarihini gösteren tarihi kalıntılara bakıldığında ise Hitiler,Frigler, Romalılara ait kalıntılarında bulunduğu Ağva’da insanlık tarihi m.ö. 7. yüzyıla kadar uzanmaktadır.

Ağva da nereler görülmelidir?

En başta Ağva merkezinde bulunan aşıklar yolu, ağva feneri gibi destinasyonlar en kolay ulaşım sağlanabilecek yerler arasındadır. Bunların dışında kilimli koyu, kadırga koyu, göksu nehri ve yeşilçay nehri ayrı ayrı gezilebilecek güzellikte bölgelerimizdir.

Ağva da neler yaparız?

  • Balık tutabilirsiniz: Civarda bulunan irili ufaklı derelerde ve göletlerde yılın 12 ayı tatlı su balıkları tutulabildiği gibi yine karadeniz kıyısında bulunan beldemizin yıl boyu olta balıkçılığına da müsaittir.
  • Yüzme ve su sporları: Gerek deniz ve kıyı şeridinde gerek derelerimizde yüzme faaliyetleri ve neredeyse her türlü su sporu yapılabilmektedir.
  • Bisiklet turları: Beldemizin tamamına yakını düz ayak bir bölgeye yayılım gösterdiğinden kolay ve eğlenceli bir şekilde bisiklet turları düzenleyebilirsiniz.
  • Doğa yürüyüşleri: Bir yer düşünün ki her noktasında bolca oksijen aldığınız gibi eğlenceli vakit de geçirebileceksiniz. Dünya da benzerine pek az rastlanabilecek güzellikteki beldemizi yürüyerek de gezebilir öğrenebilirsiniz.
  • Avcılık faaliyetleri: Neredeyse avcılık sezonunda ülkemizde yapılabilen her türlü avcılık faaliyeti bölgemizde yapılmaktadır.
  • Doğa fotoğrafçılığı: Adım attığınız her nokta da farklı bir açı ve güzellikle karşılabileceğiniz bölgemizde doğa fotoğrafçılığının yapılabildiği gibi aynı zaman da düğün fotoğrafçılığı ve mekan fotoğrafçılığı da yapılabilmektedir.
  • Motor sporları: Bölgemizin çeşitli köylerinde doğal güzellikler arasında atv ve motor sporları yapılabilmektedir. Keşfetmek için gelebilirsiniz.
Konaklama ve turizm faaliyetleri

Bölgemizde birçok farklı zevke göre düzenlenmiş ve farklı noktalarda otel ve pansiyon bulunmaktadır. Bungalov otel, ahşap evler, nehir kenarındaki oteller gibi yerler en çok rabet gören ve istenen otel işletmeleridir. Bunun yanında jakuzili odalar ve şömineli odaları bulunan oteller daha fazla ilgi çekmektedir. Ramazan bayramı ve kurban bayramı gibi bayramların da yoğun geçtiği bölgemizde yılbaşı, sevgililer günü ve hatta 23 nisan gibi özel günlerde ilgi çekmektedir.

Ağva da dere kenarında ve şehir merkezinde olan 3 adet farklı işletmemiz bulunmaktadır. Bu işletmeler ile ilgili bilgi almak için de bizimle rezervasyon telefonlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Dere kenarında ki bungalov odalarımızda nehir manzarası eşliğinde doğanın tam da kalbinde göz alıcı bir güzelliği sevdiklerinizle hoş bir tatil geçirebilirsiniz.

Deniz kenarına çok yakın olan işletmemiz ile ilgili bilgiyi de rezervasyon bölümümüzden alabilirsiniz.